Vlastnosti srdečního svalu se učí medici na počítačovém simulátoru

Vlastnosti srdečního svalu, fáze jeho stahování nebo systém cirkulace krve se učí studenti medicíny pomocí interaktivního simulátoru. Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (LF UK) vytvořili učitelé, výtvarníci a programátoři výukový program, v němž si studenti mohou vyzkoušet léčbu virtuální pacienta. Novináře o tom dnes informoval Jiří Kofránek z Oddělení biokybernetiky fakulty.


Interaktivní programy, kde si může student na monitoru počítače vybrat způsob léčby a pak na animaci sledovat, jak probíhají fyziologické procesy v těle pacienta, jsou přístupné pro studenty medicíny z Česka i Slovenska. Deset lékařských fakult spolupracuje při výuce prostřednictvím výukového portálu MEFANET, na internetových stránkách najdou medici a jejich učitelé interaktivní studijní materiály z českých a slovenských univerzit.

Na internetu je například i volně přístupný Atlas fyziologie a patofyziologie, který obsahuje odborný výklad s animacemi a simulační hry. Student si třeba může vybraný orgán přiblížit a prohlédnout si tkáň v maximálním detailu. Podle Kofránka je součástí projektu i vzdělávání vyučujících na lékařských fakultách, aby uměli například připravit webovou přednášku.

Kofránek také upozornil, že při vytváření animací začali spolupracovat s pražskou Výtvarnou školou Václava Hollara, kde vznikl obor interaktivní grafika. Animace od počítačově zdatných výtvarníků jsou prý mnohem lepší než od výtvarně nadaných programátorů.

Síť MEFANET funguje asi dva roky, využívá ji zhruba 25 tisíc studentů medicíny a čtyři tisíce vyučujících. Materiály a výukové programy vkládají fakulty, ty se starají také o zajištění financí na vytvoření těchto pomůcek. Kofránek dnes ČTK řekl, že peníze čerpají hlavně ze strukturálních fondů EU, částky pro jednotlivé fakulty jsou v řádu několika milionů korun.

Paralelně se počítačové programy vyvíjí také v angličtině, což by mohlo v budoucnu umožnit rozšíření sítě i pro lékařské fakulty z jiných zemí. Zájem o to prý projevila zatím Ukrajina.

Původní článek naleznete na serveru www.financninoviny.cz.

ČTK

Zpět 20. 1. 2009